Prohlídka
Nová Spirála

Nova-Spirala_otevreni_1408x340-1

Multižánrový kulturní prostor Nová Spirála

Každé místo v hledišti jako v první řadě a jedinečný divácký zážitek na prvním místě. S touto myšlenkou vznikla Nová Spirála, multifukční kulturní prostor nabitý moderními technologiemi.

Budova se aktuálně nachází v závěrečné fázi kompletní rekonstrukce a své dveře znovu otevře na podzim tohoto roku.

Prostor

Jedinečná variabilita prostoru Nové Spirály přináší návštěvníkům nezapomenutelný zážitek během představení i mimo něj. Dominantou prostorného velkého sálu s kruhovým půdorysem je otáčivé a vertikálně pohyblivé jeviště o velikosti až 230 m² a průměru 17 m. V kruhovém hlediště, složeném z parteru a pěti balkonů, se usadí až 800 diváků. Díky 360° dispozici nabízí skvělý výhled z každého místa v sále a bezprostřední kontakt s umělci, kteří mohou na jeviště vstupovat přímo mezi diváky. V malém sále zaručí divákům perfektní výhled teleskopické hlediště se sklonem.

V Nové Spirále nezůstane publiku nic skryto za oponou. Součástí zážitku se stává samotná cesta do hlediště. Během stoupání po točitých rampách diváci spatří útroby jeviště a zblízka si ze všech stran prohlédnou také jevištní scénu. V suterénu návštěvníky kromě baru čekají prosklené stěny s průhledem do zákulisí. Diváci se tak stanou součástí pulzujícího srdce divadla, i když právě neprobíhá představení.

Nova-Spirala_galerie_BPN_610x345

Moderní technologie

Každé představení v Nové Spirále ožívá nevídanými efekty. Prostor je vybavený špičkovou technologií a disponuje prostorovým zvukem, bohatým osvětlovacím parkem s efektovými i konvenčními světly a mappingovým systémem o šesti projektorech.

Nová Spirála_mapping_low

Umístění v areálu

Nová Spirála stojí ve spodní části areálu Výstaviště, naproti plaveckému stadionu a v blízkosti Křižíkových pavilonů. Pro pěší je dostupná ze Stromovky spodním vstupem do areálu nebo horním vstupem z ulice U Výstaviště okolo Průmyslového paláce. Řidiči mohou pohodlně dojet až na parkoviště pro veřejnost hned naproti budově. Komfort pro všechny návštěvníky zajišťuje bezbariérový přístup.

Zvětšit plánek
Stridacka mapa_mala
Nova-Spirala_před-rekonstrukcí__1408x340

Historie

Legendární Spirála, původně kruhové kino Moskva z roku 1960, prošla v roce 1991 během Všeobecné československé výstavy proměnou na novou divadelní scénu. U zrodu přeměny stál architektonický tým v čele s Jindřichem Smetanou, Janem Loudou, Tomášem Kulíkem a Zdeňkem Stýblem a jeho práce byla oceněna čestným uznáním na Pražském Quadriennale 1991 a Grand Prix Architektů v kategorii rekonstrukce v roce 1993. Jméno divadla přímo odkazuje na konstrukci budovy a spirálové rampy, které představují nosný prvek celého interiéru.

V 90. letech si Spirála vydobyla pověst kolébky muzikálů. Mezi lety 1994 a 1997 se zde hrál muzikál Jesus Christ Superstar, který s 1 288 reprízami a téměř 850 000 diváky zaznamenal nebývalý úspěch. Bezpochyby se tak jedná o jedno z nejnavštěvovanějších představení v novodobé kulturní historii ČR.

V srpnu 2002 postihla území Prahy a především níže položený areál Výstaviště ničivá povodeň na Vltavě, která zásadně poškodila budovy situované ve spodní části parku. Od povodní proto bylo divadlo uzavřené a objekt dlouho čelil hrozbě demolice.

Rok 2020 přinesl díky aktivnímu přístupu předsedy představenstva Tomáše Hübla a podpoře Magistrátu hlavního města Prahy rozhodnutí o záchraně a zachování Spirály. Rekonstrukce a s ní spojené rozšíření promění původní divadlo na multifunkční prostor připravený navázat na své historické úspěchy a sloužit dalším generacím.

Header-Kamera1408

Kontaktujte nás

Pro informace k jednotlivým představením a o vstupenkách nás prosím kontaktuje na uvedném emailu nebo telefonu:

Telefon: +420770317069
E-mail: novaspirala@navystavisti.cz